Sanat | Konular | Kitaplar

‘Soba Müzesi’

Büyükşehir Belediyesi tarafından Sobacılar Çarşısı’nda kurulacak Soba Müzesi, müzeciliğe yeni bir soluk kazandıracak.

Edebiyatı ve sanatı “soba” temasıyla buluşturacak Büyükşehir Belediyesi, Soba Müzesi için vatandaşların kullanmadığı sergilenmeye değer sobalarını müzeye vermelerini bekliyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı, Sobacılar Çarşısı’ndaki kulede kuracağı Soba Müzesi için sergilenebilecek nitelikteki sobalarınızı bekliyor. Soba Müzesi, müzeciliğe yeni bir soluk kazandırarak edebiyatı ve sanatı “soba” temasıyla buluşturacak.
Müzede ilk çağdan günümüze ısınma kültürlerinin gelişimi, edebiyatta ve şiirde soba temasıyla birlikte anlatılarak sergilenmesi planlanıyor. Çeşitli yazarların ve şairlerin kaleminden, eski filmlerde soba sahneleri ve şarkı sözleri müzede yer alacak.

SOBANIZI MÜZEYE BAĞIŞLAYIN

Müzede soba kültürü ilk çağdan ateşin bulunmasından başlayarak günümüze kadar taşınacak ve halka unutmaya yüz tutmuş soba kültürü tekrar hatırlatılacak. Herkesin anılarını paylaşacağı bu müzeye siz de katkıda bulunabilirsiniz.
Elinizde geçmiş yıllara ait müzede sergilemeye değer sobalarınız evinizin bir köşesinde duruyorsa sobanızı müzeye bağışlayabilirsiniz. Soba başında çekilmiş bir resminiz ya da paylaşmak istediğiniz bir anınız mı var, gelin sobayla ilgi her türlü anınızı paylaşın ve birlikte Antalya Soba Müzesi’ni kuralım…